Wielkie w tym co małe i małe w tym co wielkie


Szczegóły wydarzenia


Wielkie w tym co małe i małe w tym co wielkie to tytuł grudniowej Medytacji Gnostycznej, która rozpocznie Sylwestrowe Spotkanie z Gnozą

Inspirowana ona jest tekstami tradycji Taoizmu, gnostycznymi Ewangeliami, Egipską Pragnozą i innymi.

Tao jest wszechobecne;
Tao znajduje się w najmniejszej cząsteczce pyłu.
Jak możemy przeczytać w Ewangelii Tomasza, Jezus lub Isha jest Światłem, które jest ponad wszystkim, jest to Pan pośrodku naszej istoty.
Stańmy się cisi przed Panem!
Wszystko powstaje, przemienia się i ponownie znika; to jest droga natury. Jeśli zrozumiemy to wewnętrznie,
to cóż będzie mogło nas naprawdę zranić?
Staniemy się cisi.
Wszystko zostało stworzone, wszystko pochodzi ze Światła, które jest ponad wszystkim, jak Jezus mówi o sobie w Ewangelii Tomasza. Jesteśmy w stanie zrozumieć to wewnętrznie. Nasze pragnienia okazują się być jedynie projekcjami.
Stają się mniej ważne.
Stajemy się cisi.
W tym ziemskim życiu zawsze będą zdarzały się chwile szczęścia i chwile niepowodzenia. Jeśli to zrozumiemy, nasze przywiązania staną się słabsze, a wewnętrzna cisza stanie się głębsza. Całe cierpienie, które odczuwamy, jest wynikiem naszego zapomnienia, a skutkiem zapomnienia jest często także strach. Kiedy odkryjemy przyczyny naszych pragnień, to stopniowo staną się one coraz mniej intensywne,
a my staniemy się cisi.
Ciało, z którym się dotąd identyfikowaliśmy, nie jest tym, czym zasadniczo jesteśmy. W naszej najgłębszej istocie, wewnątrz nas, jest Pan, który jest Boskim Światłem.
Jeżeli to zrozumiemy staniemy się cisi.
Jeśli żyjemy z ciszy naszego serca, nasze obawy o to, co zrobiliśmy, lub strach przed tym co ciągle jeszcze musimy zrobić, znikają. Światło, które jest ponad wszystkim, żyje w naszym sercu. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, to wewnątrz nas rodzi się spokój.
Istnieje wiele pism świętych, ale najważniejsze święte pismo zostało wyryte w naszym sercu.
Jeśli potrafimy je przeczytać, stajemy się cisi, cisi przed Panem, który jest w nas.