Spotkania z Gnozą – opór


Szczegóły wydarzenia


W każdy poniedziałek, tradycyjnie już, zapraszamy na Spotkania z Gnozą

Na pierwszym w tym roku Spotkaniu z Gnozą – 8 stycznia – chcemy porozmawiać
o oporze, sprzeciwie, których doświadczamy w naszym życiu i o tym jak te, często niechciane, uczucia pomagają nam na duchowej ścieżce.

Zjawisko oporu, którego doświadczamy żyjąc w tym świecie jako istoty ludzkie, to zagadnienie, z którym od czasu do czasu wszyscy musimy się mierzyć. Opór powoduje tarcie, a tarcie rodzi doświadczenia. Czyż nie dla nich jesteśmy na tej planecie? Bez oporu nie rozwinie się siła dla dokonania czegoś, siła pójścia do przodu.
Jest jednak oczywiste, że każdy człowiek chce, aby jego życie płynęło tak gładko, jak to możliwe. Jednak często zdajemy sobie sprawę z tego, że życia nie da się uformować według naszych wyobrażeń i dlatego doświadczamy ostrego dysonansu pomiędzy naszym idealnym planem a twardą rzeczywistością, w wyniku czego często odrzucamy tę rzeczywistość. I tak na przykład możemy odczuwać opór wobec jakiegoś irytującego zachowania lub cech innych osób. Być może czasami doświadczamy też niechęci wobec tego kim sami jesteśmy, mimo iż nie przeczymy istnieniu naszych negatywnych cech, albo też stawiamy opór wobec miejsca, w jakim znajdujemy się w danym momencie życia, nawet jeśli jest to nieodparta rzeczywistość. Z pewnością istnieje na świecie opór wobec aktualnego stanu spraw, skoro obecnie ma miejsce kilkadziesiąt konfliktów zbrojnych. Jest też możliwe, że odrzucamy życie na płaszczyźnie gęstej materii.
Opór jest więc elementem towarzyszącym nam na drodze naszego życia, jest jego częścią i mimo iż z pewnością jest to kłopotliwa emocja, to posiada ona drugą, i to nawet wartościową, stronę, która jest szczególnie prawdziwa i ważna dla kogoś, kto chce podążać duchową ścieżką. Naszymi najlepszymi nauczycielami są często nasze własne błędy i właśnie chwile oporu. Kiedy je bliżej zbadamy, to zobaczymy, że zawierają one wiele wartościowych lekcji.