Pozbądźcie się martwego ciężaru

Skarbnica tekstów duchowych

Urzeczywistniaj ukrytą w Tobie boskość, kontemplując za pośrednictwem internetowych programów, święte pisma różnych tradycji duchowych.

MISTERIA MIRDADA

Pozbądźcie się martwego ciężaru

Fragmenty Rozdziałów 8 i 9

Strzeżcie się martwego ciężaru! Zaprawdę martwym ciężarem jest wszystko dla Człowieka, który niezachwianą wiarę w swoją boskość żywi! Taki niesie w sobie świat, lecz nie dźwiga jego ciężaru. Powiadam wam, że jeśli nie wyrzucicie za burtę srebra oraz złota, wraz z nimi na dno pójdziecie, ponieważ wszystko, co człowiek trzyma, trzyma i jego. Poluzujcie uścisk i wypuśćcie z garści wszystkie rzeczy, jeżeli nie chcecie, aby was w garści miały. Niczego nie wyceniajcie, bowiem najmniejsza rzecz jest bezcenna. Skoro wyceniacie bochenek chleba, dlaczegóż nie ustalicie też ceny Słońca, Ziemi, Powietrza i potu oraz pomysłowości Człowieka, bez których nie byłoby chleba? Nie wyceniajcie niczego, abyście nie ustalili ceny swojego życia. Życie człowieka bowiem nie jest droższe od rzeczy, które są mu drogie. Strzeżcie się, abyście nie mieli swego bezcennego życia za coś tak taniego, jak złoto.

Jesteście garstką rzekomo oderwanych od wszystkich pokus świata i oddanych Bogu, lecz podstępne i ciemne są ścieżki wiążące was z tym światem. Czyż nie słyszę waszych namiętności, jak wiją się i syczą? Czyż nie widzę waszych zazdrości, jak pełzają i oplatają sam nawet ołtarz waszego Boga? Może i garstką jesteście – lecz, och! Jakież w tej garstce legiony!

Niczego nie czyńcie pod osłoną mroku, w przekonaniu, że jest on nieprzenikniony. Jeśli nie wstydzicie się człowieka zaślepionego ciemnością, wstydźcie się przynajmniej nietoperza i świetlika. Ciemność nie istnieje. Istnieją tylko poziomy światła tak zróżnicowane, że wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich istot świata.

Starajcie się niczego nie zakrywać. Jeśli nawet nic nie zdradziłoby waszych sekretów, zdradzi je sama ich przykrywka. Czyż nie wie pokrywka, co jest w garnku? Biada naczyniom pełnym węży
i robactwa, gdy ich wieko zostanie uniesione.

Myślcie tak, jak gdyby każda wasza myśl wytrawiona miała być ogniem na nieboskłonie
i widoczna dla wszystkich i wszystkiego. Bo tak po prawdzie jest.

Mówcie tak, jak gdyby cały świat był jednym tylko uchem pragnącym usłyszeć, co mówicie. Bo tak po prawdzie jest.

Czyńcie tak, jak gdyby każdy wasz czyn miał odbić się na waszej głowie. Bo tak po prawdzie jest.

Życzcie sobie czegoś tak, jak gdybyście sami byli tym życzeniem. Bo tak po prawdzie jest.

Żyjcie zaś tak, jak gdyby sam wasz Bóg pragnął, abyście żyli Jego życiem. Bo tak po prawdzie jest.